Camino Ukraine
шлях святого якова, дорога святого якова, шлях святого якова в україні, дорога святого якова в україні, путь святого иакова, путь сантьяго, путь святого иакова в украине, путь сантьяго в украине, camino de santiago in ukraine, camino ukraine
Що таке Каміно?
історія виникнення Шляху Святого Якова

ШЛЯХ СВЯТОГО ЯКОВА

Шлях Святого Якова (Camino de Santiago) – це розгалужена мережа маршрутів всією Європою від Сходу континенту до самого його Заходу.

За легендою історія Шляху Святого Якова почалася у 813 році, коли ченець-відлюдник на ім’я Пелайо, що жив на Піренейському півострові, побачив на небі путівну зірку. Він пішов за нею і знайшов на старому римському цвинтарі на березі ріки Ульйо ковчег з нетлінними мощами. Вони були визнані церквою мощами святого апостола Якова, який нібито першим проповідував християнство на території сучасної Іспанії.


Чутки про чудесно виявлені мощі швидко розійшлися по найближчих селах, потім по провінції, а далі й по Іберійському півострову. Вже через сто років люди з усієї Європи стали ходити до останків Святого Якова. Спочатку над місцем знахідки з’явилася невеличка дерев’яна церква, а потім і камінний храм. Будівництво великого собору, який зберігся до наших днів, розпочалося у 1075 році.

Паломництво до Святого Якова набирало популярності. В перші віки другого тисячоліття люди з усіх кінців Європейського континенту йшли пішки та їхали вершки у місто Сантьяго-де-Компостела, яке швидко виросло навколо собору зі святинею. Десятки, сотні тисяч прочан щороку.

Церкви, монастирі, лікарні, заїжджі двори, притулки для прочан, таверни – потреби сотні тисяч паломників призвели до появи відповідної інфраструктури. Шлях Святого Якова зараз вважають головною дорогою Середньовічної Європи.

Але спочатку Хрестові походи, а потім низка епідемій та масштабних європейських війн призвели практично до повного занепаду середньовічного Шляху Святого Якова. В результаті іспанські вчені були дуже здивовані, коли в середині дев’ятнадцятого століття помітили, що на Півночі Іспанії далеко від великих міст, центрів науки, торгівлі та релігії знаходиться величезна кількість вражаючих уяву стародавніх церков, монастирів і лицарських фортець. Лише вивчення архівних документів відкрило науковцям таємницю цієї загадки. Так Європа знову дізналася про Camino de Santiago.

До другої половини двадцятого століття Шлях Святого Якова залишався давно занепалим історичним маршрутом із давніх-давен. Збереглася статистика: у сімдесятих середня кількість пілігримів на цьому маршруті рідко коли перебільшувала показник у сто чоловік на рік. У 1978 році їх взагалі було тринадцятеро.

Новий зріст популярності маршруту Camino de Santiago почався наприкінці 80-х років, коли групи волонтерів розробили та промаркували маршрути із різних міст, а про Шлях Святого Якова почали з’являтися книги, виходили статті та документальні фільми.

Зараз маршрутами Camino de Santiago протягом року проходить майже 300 тисяч чоловік. Це одне з найбільш популярних християнських паломництв у світі, а також, безсумнівно, найбільш популярний на планеті пішохідний туристичний маршрут. В наші часи в місто Сантьяго йдуть не тільки набожні прочани-християни, але й представники інших релігій, а також атеїсти.


ШЛЯХ СВЯТОГО ЯКОВА В УКРАЇНІ

У новому тисячолітті марковані маршрути Camino de Santiago поступово заходять все далі на схід Європи. Зараз мережа Шляху Святого Якова охоплює не тільки Іспанію, Португалію та Францію, але й Німеччину, Австрію, Швейцарію, Італію, Чехію, Словаччину, Польщу тощо.

Кілька років тому польські ентузіасти промаркували маршрути Camino de Santiago до кордону з Україною. У 2015 році Шлях Святого Якова з’явився і в нашій країні – перша ділянка має трохи більше 100 кілометрів завдовжки, вона поєднує Львів з прикордонним переходом у селі Шегині.

Наше завдання – продовжити Шлях Святого Якова в Україні далі на схід, до Києва, адже саме в цьому місті і починалася середньовічна дорога Via Regia, Королівський Шлях. Таку назву має й найбільший загальноєвропейський маршрут Camino de Santiago, що проходить через Україну, Польщу, Німеччину, Францію та Іспанію.

Ми маємо намір відновити Via Regia на території України у якості туристично-паломницької дороги, яку можна буде пройти пішки або проїхати на велосипеді чи автомобілі. Звісно, ми розуміємо, що будуть лише одиниці, хто захоче пройти Шлях Святого Якова повністю від Києва до Сантьяго. Тому ми розглядаємо цей проект передусім у якості популяризації внутрішнього туризму, України серед українців, а також серед іноземних пілігримів і туристів, які шукають для себе нові напрямки, зокрема, нові напрямки Шляху Святого Якова.

СИМВОЛИ CAMINO DE SANTIAGO

Мушля морського гребінця

Зараз пілігрими на Camino de Santiago вішають мушлю на одяг або рюкзак для антуражу. За легендою цей символ пішов від перших прочан, які йшли здебільшого вздовж океану та харчувалися єдиною їжею, яку могли знайти, – морепродуктами.

Мушля на одягу (зазвичай на спеціальному широкополому капелюсі) говорила про статус людини, показувала, що це паломник. Навіть середньовічні розбійники гребували чіплятися до святих людей, якими вони вважали пілігримів. Згодом основні маршрути Шляху Святого Якова стали охороняти лицарі – тамплієри, госпітальєри, а потім і Орден Святого Якова, заснований Іспанською Короною.


Шлях Святого Якова в Україні створюється силами ентузіастів без бюджету та грантів. Тому ми просимо небайдужих до нашої справи людей допомогти подальшому розвитку проекту. Адже планів – багато: встановлення стаціонарних вказівників і стовпців, а також інформаційних стендів, продовження розробки маршрутів та їхнього маркування у східному напрямку, до Києва. Якщо у вас є можливість допомогти проекту, пожертвуйте, будь ласка, посильну для вас суму. Ми будемо вдячні навіть невеликим пожертвам.